Meie vaimne tervis on väga habras ja seetõttu tuleb seda iga hinna eest hoida. Kuigi suur osa sellest vastutusest lasub meie endi õlul, mängivad selles rolli ka teised meie ümber ning muud kõrvalised tegurid.
Töö kui stressiallikas
Üheks suurimaks stressi allikaks võib olla kool või töökoht. Seda just sellepärast, et seal veedame me märgatavalt suure osa oma päevast. Koolis mõjutab näiteks see, kui palju on õppida või kuidas on suhtlus õpetajate ja klassikaaslastega. Tööl võivad mõjutada töökoormus ja selle keerukus.
Puudulike vahendite, töö kvalideedi ning enesehinnangu nõiaring
Töö ümbritseb meid igal pool ja mõjutab igatpidi, olgu see seotud kooli või ametiga. Kuna töö tegemine tekitab ise juba suuri pingeid, on oluline, et sellega kaasnevad ebamugavused oleksid võimalikult väikesed. Ebamugavusteks võivad olla näiteks liiga lähedane tähtaeg, segane juhend või siis õpetaja või tööandja taktitundetu käitumine. Töö on heaks vahendiks enesehinnangu ja -kindluse tõstmiseks, sest selle läbi saab tunda eneseteostusrõõmu. Kui aga töö on peale surutud ja selle jaoks vajaminevad vahendid puudulikud, on tulemuseks kesine töö, millega omakorda langeb ka enesehinnang. Madalama enesehinnanguga langeb jällegi töö kvaliteet ning seetõttu on tegu justkui nõiaringiga.
Kui töötegija tunneb toetust, on motivatsioon suurem ja töö kvaliteet kõrgem
Minu usun, et õpetajal ja tööandjal on suur kohustus olla vastutulelik. Arusaadavalt ei saa alati teada kõike, mis töötegija elus toimub ning milliste elupingetega tuleb neil parasjagu toime tulla. Just seepärast on eriti oluline käituda mõistlikult ja kõigiga arvestavalt. Kindlasti ei saa olla vastutulelik lõputult, sest muidu võidakse hakata seda ära kasutama, kuid mingil määral on see hädasti vajalik. On võimalik pidada abivajajaga läbirääkimisi, et jõuda koos lahenduseni, olgu selleks kas tähtaja pikendamine või mahu vähendamine. Kui töötegija tunneb toetust ning tema seisuga arvestatakse, on motivatsioon juba suurem ja seega ka töö kvaliteet kõrgem.
Kättesaadavate vahendite ja selgete juhiste olulisus
Lisaks suhtumisele on oluline hoolitseda ka selle eest, et vajaminevad vahendid oleksid soodsad ja kättesaadavad ning juhised selged. Ülesande andmisel peab arvestama sellega, et tööd oleks kõigil võimalik teha võrdsetel tingimustel. Kui töö tegemist takistavad töötegijast sõltumatud asjad, näiteks tehnilised võimalused, ei ole tema suhtes aus panna süüd tema õlgadele. Sellisel juhul on kindlasti tööandja või õpetaja huvides see, et leitaks ühine lahendus. Kui probleemi lahendamine jäetakse vaid töötaja kätesse, on tulemuseks vastandlikud tunded töö ja tööandja vastu ning vähenenud soov midagi teha.
Ebavajalike lisapingete ja hoolimatu suhtumise mõju tervisele ja tööle
Tööde ära tegemises mängib mentaalne tervis väga suurt rolli. Mõne raskema diagnoosi puhul ei olegi võimalik tööd teha. Ebavajalikud lisapinged ja kellegi hoolimatu suhtumine võivad viia veelgi raskema seisundini. Lisaks inimese enda tervisele, mis on muidugi esikohal, kannatab kahtlemata selle all ka töö kvaliteet. See on kui doominoefekt, kus erinevad asjaolud hakkavad üksteist järgemööda mõjutama.
Tervislik töö
Selleks, et töö ei mõjuks mentaalsele tervisele halvasti, on oluline, et töökeskkond oleks sobilik. See tähendab, et tööandja oleks vastutulelik ning avatud läbirääkimisteks, samamoodi peaksid olema toetavad ka kaastöölised. Kuigi on äärmiselt oluline, et kõik vahendid ja tähtajad oleksid sobivad, siis kõige aluseks on siiski avatud suhtlemine, sest vaid nii saab tunda mentaalsele tervisele vajalikku toetust ja jõuda viljaka tulemuseni.