Mida teadlikuma pilguga ma jälgin ühiskonda, seda enam märkan ma kõiges ja kõigis vastandumisi. Alati on erapooletuid, kuid ka nemad leiavad kord oma äärmused, sest ühel pool leeri peab ju oma koha leidma.
Ühiskond ega inimene ei saa ilma vastuoludeta, luues samal ajal kaost, loovad need ka korda. Tähelepanuta jääb tihti vastandumine kui ühiskondlik protsess ise. Kuhugi peab ju edasi liikuma ja läbirääkimised on selleks ainuke tee.
Avatus kõigele on vabadus oma arvamusele
Vastuolud on paratamatud. Näiteks, kui neli inimest näevad ja kogevad sama sündmust, on neil tohutult erinev arusaam sellest, mis tegelikult juhtus. Seda nimetatakse ka Rashomoni efektiks, mis tähendabki samale sündmusele inimeste vastuoluliste tõlgenduste andmist. Sellised vastandumised tekivad seega tahes-tahtmata ning kannavad tegelikult ühiskonna arengu seisukohalt väga olulist rolli. Isegi kui tegemist on inimese personaalsema kogemuse ja perspektiiviga siis esindab ta sarnaste läbielamistega inimesi, kes peaks saama samuti sõnaõiguse olulistes küsimustes.
luues samal ajal kaost, loovad need ka korda
Vastandumistest võib ka muidugi välja lugeda selle, et kiputakse kõikjal liialt lähtuma vaid enda kogemusest ja nii kitsalt mõeldes ei jõua kuigi kaugele. Selle asemel, et sulgeda end vaid oma inforuumi, tuleks avada end kuulama teiste vastandlikke arvamusi, lastes korraks lahti oma tõekspidamistest. Ma leian, et vastuolud innustavad kriitiliselt mõtlema, seades kahtluse alla kehtestatud uskumused ja normid. Nii saavad inimesed teavet objektiivsemalt hinnata, kaaluda mitut erinevat vaatenurka ja keerukaid olukordi tõhusamalt analüüsida.
Vastuolud kui loovuse vallandumise vahend
Psühholoogiliselt on vastuolud intellektuaalse loovuse vallandamiseks vajalikud. Kuigi tihti nähakse vaeva just teistega sarnanemiseks, siis loomingulisust inspireerib just teisiti mõtlemine ning oma arvamus. Näiteks iga uus kirjandusvool on tekkinud mingisuguse mõtteviisi muutumisel, milleks peab julgema näha asju teisiti, kui need on varem olnud. Tihti tunduvad ideed äärmuslikumad nii kaua. kuni neid pole ellu rakendatud või toimimas nähtud. Areng toimub üks samm korraga ja nii alles hiljem taibates märkame, et miski ei kõla enam sedavõrd hullumeelselt, kui oleks kõlanud paarkümmend või sada aastat tagasi. Tõenäoliselt poleks kunsti, kirjandust, teadust või filosoofiat ilma sisemiste vastuolude ja nende lahendamise soovita.
Iga erisugune perspektiiv on täiendus terviklikumasse ühiskonda
Vastuolud löövad kõige tihedamini välja riigi tasandil, kus nende alusel toimuvad otsustusprotsessid ning nendele omakorda reageerib ühiskond. Tekkivad probleemid on vajalikud, sest just need innustavad tegutsema ning muudatusi ellu viima. Seda enam oleme tänapäevases maailmas sunnitud tihti vastu astuma traditsioonilisele lähenemisele, sest peale on tulnud uued tavad, mõisted ning harjumused. Juba konservatiivsel ja liberaalsel maailmavaatel on teineteist välistavad põhimõtted, mille vahel ühtset tõde leida on peaaegu võimatu. Näiteks Eestis jaotas abieluvõrdsuse eelnõu inimesed täiesti kahte leeri ja koguti poolt- ning vastuallkirju, mis illustreerib ideaalselt, kuidas vastuolud löövad ühiskonna lahku.
vastuolud jäävad alati eksisteerima
Mingisugune tõde või õigem toimimine tuleb ühiskondlikult siiski leida. Reeglid peaks looma kõigile üheselt, ilma liigseid erandeid tegemata, sest vastasel juhul muutuks õigusloome liiga raskesti jälgitavaks. Seetõttu kõigi soovide täitmine pole võimalik ja vastuolud jäävad alati eksisteerima, aga sellegipoolest peaks kõigi hoiakuid suutma aktsepteerida. Neis on oma kogemus, sellest lähtuv perspektiiv ning ma isegi lisaks, et terake tõde. Järelikult toob kõige rohkem rahulolu ühiskonda see, kui suudame võimalikult palju vastuolusid arvesse võtta ning nendest kuldne keskmine leida.
Ilma vastuoludeta poleks suunda, kuhu poole liikuda
Kõikjal maailmas on vastuolusid, mis on inimese kui ka ühiskonna seisukohalt olulised. Need innustavad kriitiliselt mõtlema ning vanu uskumusi kahtluse alla seadma. Loomingulises mõttes annab ka teisitimõtlemine inspiratsiooni juurde. Kokkuvõtteks, vaadates probleeme, peame vaatama neid eelkõige arengu vaatenurgast, sest ilma vastuoludeta poleks suunda, kuhu poole liikuda.
Liisa-Maria Valdson, 11.klass
Tunnuspilt: Kandinsky, Wassily, 1866-1944. (1923). Kandinsky, Composition 8. Solomon R. Guggenhein Museum.